Nasze nogi są często niedoceniane, z racji tego, że w wielu przypadkach bierzemy je za coś, co po prostu nam się od życia należy. Jednakże jak o nie dbać, aby służyły nam przez całe życie bez większych problemów? O tym dowiesz się za chwilę!
Odpowiednie buty są ważne
Złe buty mogą powodować ból stóp po treningu lub nawet spacerze. Na przykład wielokrotne pocieranie butów o najbardziej narażoną skórę stóp może spowodować bolesne urazy, takie jak odciski, czyli bąble wypełnione płynem surowiczym. Dodatkowo zamiast może też pojawić się zgrubienie skóry o żółtawym zabarwieniu, które pojawia się z powodu nadmiernego nacisku na ten sam punkt. Nie jest to niebezpieczne, ani uciążliwe dla twojego zdrowia ale nie wygląda to zbyt pięknie. Te pęcherze można znaleźć na stopach, a nawet na dłoniach. Wracając jednak do naszych nóg – jeśli planujesz długie treningi, bądź też chodzenie po terenach, gdzie występuje dużo wilgoci – to pamiętaj o odpowiednim obuwiu, ponieważ bardzo szybko możesz przez jeden trening skreślić sobie trzy tygodnie swojego czasu, które będziesz musiał poświęcić na rekonwalescencję.
Nie skacz, jeśli nie musisz
Ostrogi piętowe to na ogół stan, którego doświadczają osoby uprawiające sporty wymagające dużego udziału w skakaniu, na przykład podczas siatkówki. Przyczyną powstania takiego schorzenia jest stan zapalny tkanki łączącej kości. Główną przyczyną zapalenia jest zwykle noszenie butów niskiej jakości, kontuzja lub przepracowanie, na przykład podczas skakania bez amortyzacji. Ponadto zapalenie powoduje odkładanie się kamienia wapiennego w miejscu przyczepu i przebijanie się nadmiaru kości piętowej po stronie pięty. Według statystyk ostroga piętowa jest chorobą bardzo bolesną, na którą cierpi co czwarty Polak – tak naprawdę dotyka ona osoby w wieku nawet 20 lat, więc warto jest zadbać o swoje nogi, oraz nie lekceważyć sygnałów, które nam wysyłają.
Jak leczyć swoje nogi?
Głównym sposobem leczenia chorób nóg jest stosowanie dowolnej formy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (maści, plastrów, tabletek). Oprócz tej metody leczenia w tym przypadku odpowiednim uzupełnieniem może być również rehabilitacja, przeprowadzona przez licencjonowanego fizjoterapeutę. W czasie takiej choroby najlepiej jest nie ćwiczyć, oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ w innym wypadku może się okazać, że całe leczenie będzie trzeba powtórzyć.
Źródło : https://arti.org.pl/