Muzyka ma ogromną moc sprawczą: odpowiednio dobrane dźwięki mogą zarówno uspokoić, wyciszyć i zrelaksować, jak również dodać energii i zmotywować do działania. Nic dziwnego, że tak wiele osób włącza ją w rutynę treningową, starannie dobierając ulubione utwory, które podnoszą wydajność i sprawiają, że czas leci szybciej i przyjemniej. Jakie są zalety słuchania muzyki podczas ćwiczeń? Jak znaleźć odpowiednią playlistę na siłownię? Oto kilka wskazówek!
Zalety słuchania muzyki podczas treningu
Zmotywowanie się do rozpoczęcia ćwiczeń czy to w domu, czy na siłowni, często wymaga ogromnej siły woli. Nieraz pierwsze treningi są trudne i zniechęcające, gdyż ciało dopiero adaptuje się do wysiłku, a efektów pracy jeszcze nie widać. Wiele serii ćwiczeń z dużą ilością powtórzeń może bardzo znudzić początkującego trenującego… i tutaj z ratunkiem przychodzi muzyka! Ulubione kawałki w słuchawkach mogą skutecznie urozmaicić kolejne przysiady, czy martwe ciągi i sprawić, że trening minie szybciej. Dodatkowo odpowiednio dobrany rytm doda energii w kolejnych seriach ćwiczeń lub ukoi układ nerwowy przy rozciąganiu mięśni.
Gdzie szukać odpowiedniej muzyki?
Obecnie dzięki dostępowi do takich portali jak Youtube lub do aplikacji muzycznych typu Spotify i Tidal, znalezienie gotowych playlist z muzyką na trening jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „muzyka do ćwiczeń” i wybrać jedną z przygotowanych możliwości. Utwory na takich listach są zazwyczaj bardzo energetyczne, w klimacie muzyki elektronicznej, techno lub rapu. Jest to wygodne rozwiązanie dla każdego, kto otwarty jest na nowe, mocne brzmienia.
Jak samemu stworzyć dobrą playlistę?
Niektórzy wolą jednak indywidualnie wyselekcjonować ulubione utwory, co jest nieraz dużo lepszym wyborem, ponieważ słuchacz może być pewny, że na liście nie będzie muzyki, która go znudzi lub rozdrażni. Tworząc własną playlistę warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
- upodobania muzyczne – kiedy podczas ćwiczeń w słuchawkach wybrzmiewać będzie ulubiony wokalista, trening z pewnością stanie się dużo przyjemniejszy, a pomiędzy seriami ciało samo zacznie tańczyć, co pozwoli spalić jeszcze więcej kalorii!
- tempo treningu – do treningu aerobowego najlepiej sprawdzi się szybka, rytmiczna muzyka, a do rozciągania czy jogi lepiej wybrać spokojne dźwięki pianina czy natury.
- cel treningu – jeśli nadrzędnym celem jest trenowanie wytrzymałości lub budowa masy mięśniowej, muzyka powinna działać motywująco i stymulująco. Kiedy po mocnym treningu ciało ma się wyciszyć, warto dodać do listy spokojny, kojący utwór.