Nauka gry na jakimkolwiek instrumencie jest zwykle czasochłonna, a najtrudniejsze jest powtarzanie ćwiczeń – i znalezienie miejsca, w którym spokojnie możesz ,,szlifować” swoje umiejętności. Jak więc zacząć grać na instrumentach, aby później nie żałować?

Nie graj z ambicji rodziców
Niektórzy rodzice przenoszą swoje niespełnione marzenia na dzieci – wystarczy to zaobserwować po tym, jak dzieci są wysyłane na naukę gry na fortepianie, skrzypcach czy nawet trąbce – w większości przypadków te dzieci tracą czas, robiąc coś, czego nienawidzą. Na początku musisz przemyśleć swoją motywację, jeśli chodzi o grę, ponieważ jeśli zamierzasz grać, bo namawiają cię do tego twoi rodzice, to na pewno powinieneś zrezygnować z tego pomysłu.
Idź do odpowiedniego psychologa
Brzmi dziwnie, ale dobry psycholog może wydedukować, na jakim instrumencie warto jest ci grać – nie ma tu czarnej magii, ani wróżbiarstwa – tak naprawdę używa tylko zwykłej psychologii, a dawno utarty wzorzec pomaga mu prowadzić cię w dobrym kierunku.
Pójdź na zajęcia próbne
Oczywiście samo przeczytanie tego poradnika nie pomoże ci w rozpoczęciu nauki gry na instrumencie, dlatego warto wziąć udział w lekcjach próbnych – dzięki temu poznasz świat muzyki „od środka” – naturalnie twój pierwszy ,,występ” będzie brzmieć źle, ale z drugiej strony przynajmniej zdasz sobie sprawę, czy akurat ten instrument będzie dla Ciebie odpowiedni, czy też warto poszukać czegoś innego.
Zacznij naukę od ukulele!
Coraz więcej osób twierdzi, że ukulele to jeden z najłatwiejszych do nauki instrumentów, nie mówiąc już o tym, że po nauczeniu się dwóch akordów brzmisz tak, jakbyś ćwiczył przez lata. Oczywiście jest tu pułapka, bo jak sama nazwa wskazuje, jest to najłatwiejsze do nauczenia narzędzie. Jeśli przestaniesz szukać tego upragnionego instrumentu – to twój wybór, ale pamiętaj, że jeśli spoczniesz na laurach, możesz nigdy nie znaleźć tego idealnego instrumentu. Dlatego, chociaż zakup Ukulele to dobry sposób na rozpoczęcie zabawy z muzyką, nigdy nie myśl, że poza zaznajomieniem się z tym instrumentem, od razu staniesz się ekspertem muzycznym.
Jeśli znasz kogoś uzdolnionego muzycznie – porozmawiaj z nim!
Z reguły znajomi wykładają zupełnie inaczej swoje racje, dlatego też jeśli masz taką możliwość, zapytaj go/ją, co o tym sądzi, i czy przypadkiem nie pokazałby/a ci, jak się gra na jego instrumencie. Być może to będzie tą sposobnością, która otworzy ci oczy, dlatego też spróbuj – może akurat to ci się spodoba!